Opis


Oprogramowanie Comarch ERP Optima zostało stworzone na potrzeby małych i średnich firm, działających w różnych branżach. Dzięki modułowej, w pełni zintegrowanej, budowie oprogramowanie jest w pełni elastyczne i może obsługiwać różne obszary działalności przedsiębiorstwa.

 

Comarch ERP Optima sprawdza się idealnie w firmach z podstawową działalnością (fakturowanie, prowadzenie książki przychodów i rozchodów, rozliczanie z urzędami (Pakiety linii START dla małych firm), jak i również obsługuje procesy biznesowe w średnich przedsiębiorstwach.

 

Ostatecznie to Klient decyduje, jakie funkcjonalności programu będzie wykorzystywał w codziennej działalności. Dzięki modułowej budowie w każdym momencie jest możliwość rozszerzenia funkcjonalności programu o dodatkowe narzędzia.

 

Comarch ERP Optima usprawnia działanie firmy w kluczowych obszarach: Handel i usługi, Zarządzanie, Księgowość, rozliczenia i kadry.

 

Handel i usługi


Dla Firm, których działalność opiera się na sprzedaży towarów lub świadczeniu usług, optymalnym rozwiązaniem jest pakiet modułów:

 • Faktury,
 • Handel,
 • Detal,
 • e-Sklep,
 • Serwis.

Ww. moduły obejmują wszystkie procesy, które występują w Firmach o handlowo-usługowym profilu działalności. Zastosowane narzędzia w znacznym stopniu zwiększają efektywność pracy i czas dostępu do informacji, co w wymiernym stopniu przekłada się na obniżenie kosztów firmy.

 

Moduł Faktury wykorzystywany w działalności handlowej lub usługowej, ułatwia generowanie dokumentów handlowych (faktur, paragonów), powstających w wyniku transakcji kupna/sprzedaży. Zapewnia także pełną ewidencję kontrahentów oraz umożliwia tworzenie cenników. Dla firm prowadzących magazyn przygotowana została aplikacja Comarch ERP Optima Handel, która zapewnia pełną obsługę magazynów, a także usprawnia sprzedaż, od wystawiania faktur, przez tworzenie zamówień u dostawców i rezerwację towarów dla odbiorców. Pełna automatyzacja tworzenia dokumentów handlowych i magazynowych eliminuje możliwość wystąpienia pomyłki podczas wprowadzania danych na dokument.

 

Oprogramowanie Comarch ERP Optima jest w pełni zintegrowane z narzędziem umożliwiającym prowadzenie sprzedaży w Internecie – Comarch e-Sklep. Dzięki pracy na wspólnej bazie danych narzędzie pozwala w prosty sposób na stworzenie sklepu internetowego bazującego na danych towarowych, zawartych w modułach handlowych programu Comarch ERP Optima.

 

Dla sprzedaży bezpośredniej i obsługi klientów detalicznych na stanowiskach kasowych przygotowany został moduł Detal. Dzięki specjalnie zaprojektowanym funkcjom modułu oraz dostosowaniu go do indywidualnych preferencji kasjera, pracownik obsługujący stoisko ma do dyspozycji ergonomiczne narzędzie, które pozwala na łatwiejszą i szybszą obsługę klientów.

 

Wykorzystanie modułu Serwis sprawi, że świadczenie usług serwisowych może być wydajniejsze. Sprawna rejestracja zleceń serwisowych , ewidencja wykonanych czynności i pobieranych części z magazynu, przeznaczonych na wykonanie napraw, to tylko wybrane atuty modułu.

 

Zarządzanie


Istotnym elementem, mającym bezpośredni wpływ na trafność podejmowanych decyzji są informacje, a przede wszystkim szybki i prosty dostęp do wiedzy o firmie, jej klientach i dostawcach. W celu usprawnienia zarządzania firmą w Comarch ERP Optima zostały przygotowane moduły:

 • Analizy,
 • Pulpit Menedżera,
 • CRM,
 • Obieg dokumentów.

 

Poprzez szereg analiz i raportów, moduł Analizy umożliwia śledzenie procesów zachodzących w firmie. Informacje typu: wielkości sprzedaży za dany okres czasu, największych dłużnikach firmy, zobowiązaniach wobec kontrahentów, itd. – pomagają kierownictwu podejmować właściwe decyzje. Dzięki dostępowi do Internetu i narzędziu jakim jest Pulpit Menedżera mamy dostęp do analiz i raportów z dowolnego miejsca poza firmą.

 

Profesjonalna obsługa klientów firmy wspomagana jest przez proste narzędzie, jakim jest moduł CRM, który wykorzystując terminarz pozwala na ewidencję czynności do wykonania.

 

Dla klientów, którzy mają wysokie wymagania co do możliwości oprogramowania klasy CRM, polecamy zaawansowane i zintegrowane rozwiązanie ProfitCRM.

 

Uzupełnieniem funkcjonalności jest moduł Obieg Dokumentów, który minimalizuje ilości dokumentów w wersji papierowej, rejestruje dokumenty w formie  elektronicznej oraz umożliwia powiązanie ich z innymi plikami lub dokumentami.

 

Księgowość, rozliczenia i kadry


Prowadzenie księgowości i finansów firmy, pełna obsługa kadrowo-płacowa oraz ewidencja środków trwałych realizowana jest w Comarch ERP Optima poprzez moduły:

 • Księga Podatkowa,
 • Księga Handlowa,
 • Kasa/Bank,
 • Płace i Kadry,
 • Środki Trwałe.

 

Wyżej wymienione moduły cechuje głównie niezawodność i ciągła aktualizacja w kontekście zmieniających się przepisów prawnych.

 

Księga Podatkowa zapewnia obsługę uproszczonej ewidencji księgowej na zasadach ogólnych, tzw. Księga Przychodów i Rozchodów. Dla firm prowadzących pełną księgowość został przygotowany osobny moduł – Księga Handlowa. Ciągły dostęp do aktualizacji gwarantuje prowadzenie księgowości i spraw kadrowo-płacowych zgodnie z obowiązującymi przepisami, poprzez wykorzystanie np.: aktualnych stawek podatkowych, wzorów deklaracji, mechanizmów rozliczeń, itd. W celu polepszenia jakości i sprawności pracy oraz zminimalizowaniu ewentualnych błędów, do dyspozycji użytkownika dostępne są m.in.: schematy księgowań oraz narzędzia importu aktualnych wskaźników księgowych i płacowych.

 

Dla Biur Rachunkowych zostały stworzone specjalne moduły w wersji BR. Umożliwiają one kompleksową obsługę wielu klientów oraz usprawniają kontakt na linii klient-biuro.

 

 


 

Nagrody i wyróżnienia


Comarch ERP Optima zajął pierwsze miejsce w raporcie podsumowującym polski rynek komercyjnego oprogramowania i innych płatnych narzędzi IT dla prawników, sporządzonym przez Gazetę Finansową.

Badaniem zostały objęte najpopularniejsze – zdaniem Gazety Finansowej – płatne programy, oprogramowanie, a także systemy informacji prawnej, dedykowane w największym stopniu prawnikom i kancelariom.

 

Rekomendacja Stowarzyszenia Księgowych w Polsce dla Comarch OPT!MA v. 8.6

23 sierpnia 2005 oprogramowanie Comarch OPT!MA v. 8.6 otrzymało rekomendację Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Nadanie rekomendacji poprzedziła analiza programu przeprowadzona przez audytorów Stowarzyszenia. Potwierdzili oni, docenianą od lat przez Użytkowników, wysoką jakość programu, jego zgodność z przepisami prawa podatkowego oraz Ustawą o Rachunkowości.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jako największa instytucja zrzeszająca środowisko księgowych wyznacza standardy prowadzenia rachunkowości, a wydawane przez nie opinie cieszą się dużym uznaniem wśród osób zawodowo zajmujących się rachunkowością i finansami.

 

Nagroda Winning Customers Award w kategorii Small Business Solution of the Year dla programu Comarch OPT!MA

W lipcu 2004 r. w Toronto, podczas ogólnoświatowej konferencji Microsoft dla Partnerów (Microsoft Worldwide Partner Conference 2004) firma Comarch jako jedyny polski dostawca systemów do zarządzania, otrzymała dla programu Comarch OPT!MA nagrodę Winning Customers Award w kategorii Small Business Solution of the Year.

Przyznane przez Microsoft nagrody mają na celu wyłonienie Partnerów, których rozwiązania pozwalają zwiększać potencjał i konkurencyjność firm z wykorzystaniem tych narzędzi. Jest to nie tylko ukoronowanie współpracy z firmą Microsoft, ale również dowód najwyższej jakości produktów oferowanych przez nagradzane firmy.

 

Godło TERAZ POLSKA dla Comarch OPT!MA

W maju 2004 r. firma Comarch dla programu Comarch OPT!MA, otrzymała Polskie Godło Promocyjne TERAZ POLSKA w XIV edycji Konkursu. Jest to pierwszy system do zarządzania, który w czternastoletniej historii Konkursu otrzymał to prestiżowe wyróżnienie. Po raz pierwszy również ogłoszenie wyników odbyło się w Polsce należącej do struktur Unii Europejskiej. Kapituła Konkursu uznała, że program Comarch OPT!MA należy do elitarnej grupy najlepszych produktów i usług, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym, są lub mogą stać się wzorem dla innych.

 

Najwyższe Wyróżnienie “W – Rekomendowane przez Forum Doradców Podatkowych” dla programu Comarch OPT!MA Doradca Podatkowy

Wyróżnienie zostało przyznane w marcu 2004 r. przez Czytelników miesięcznika Forum Doradców Podatkowych dla oprogramowania szczególnie cenionego w pracy kancelarii Doradcy Podatkowego.

Comarch OPT!MA Doradca Podatkowy to specjalna oferta dla firm świadczących usługi związane z obsługą przedsiębiorstw i osób fizycznych w zakresie doradztwa podatkowego, prowadzenia ksiąg rachunkowych, dokumentacji ZUS. Użytkownik otrzymuje nowoczesne rozwiązanie do prowadzenia pełnej i uproszczonej księgowości, zarządzania kancelarią oraz sprzedażą i rejestracją zdarzeń dotyczących obsługi Klienta.

Patronat nad Konkursem, sprawował prezydent Aleksander Kwaśniewski.

 

Złoto dla programu Comarch OPT!MA w Konkursie na najlepsze aplikacje na platformie Microsoft

W czerwcu 2003 r. firma Comarch otrzymała “Złote Pióro” dla programu Comarch OPT!MA w ramach trzeciej edycji programu Inicjatywa .NET firmy Microsoft dla producentów oprogramowania. Wśród zwycięzców konkursu, Comarch jest jedyną firmą oferującą oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem.

źródło: http://www.comarch.pl/erp/o-sektorze/nagrody